Zavařování masozeleninových příkrmů

Zavařování masozeleninových příkrmů – návod jak zavařovat

Často se ptáte na masozeleninových příkrmů. Na zavařování masa není nic složitého. Zavařovat můžete , zeleninu, a dokonce i polévky. Zavařené hotové pokrmy oceníte především na dovolené, kde máte malou nebo i vůbec žádnou možnost uvařit z čerstvých surovin. Když byli mé děti malé, absolutně mi odmítali kupované skleničky, tehdy jsem začala zavařovat a děti byli spokojené.

V minulých článcích jsem se věnovala obecným zásadám při Zavařování dětských příkrmů a Jak zavařovat broskve a ostatní ovoce. Dnes se věnuji zavařování masozeleninových příkrmů. Pojďme na to.

Základem úspěšného zavařování jsou řádně sterilované sklenice a výběr kvalitních surovin

Pokud nechcete po pár dnech svůj výsledek práce zkažený vyhodit je třeba dbát na pečlivou přípravu a tou je sterilace sklenic – návod na správnou sterilaci sklenic si můžete přečíst zde. Co se týče sklenic používám sklenice od jihočeského jogurtu, přesnídávky Hello nebo kupované v případě, že potřebují větší objem. Důležité je, aby měly tyto sklenice šroubovací uzávěry, jelikož víčka bez šroubovací drážky dostatečně netěsní. Pokud se chystáme zavařovat větší kousky masa, je vhodné vybrat sklenice kónického tvaru neboli takové, jejichž hrdlo je stejně široké nebo dokonce širší než dno, aby nám zavařenina šla dobře vyndat ze sklenice ven.

Sterilace sklenic a víček pro úspěšné zavařování

Výběr masa pro zavařování

Všechny druhy masa jsou více méně vhodné na zavařování. Vybíráme vždy čerstvé maso a nejlépe libové. Maso nejprve řádně omyjeme, očistíme, zbavíme kostí, blan a tučných částí. Při zavařování masa se vyhněte cibuli, která rychle kvasí a mohla by znehodnotit celý hotový pokrm.

Zavařovat můžeme syrové maso i tepelně upravené. V případě přípravy masozeleninových pokrmů pro děti se však budeme věnovat jen zavařování tepelně upraveného masa.

Zavařování tepelně upraveného masa

Masozeleninový příkrm uvaříme tak jak jsme zvyklí, ale nezapomeneme přidat alespoň trochu soli, která působí jako konzervant a která nám zaručí, že nám hotové zavařené jídlo dlouho vydrží ve spíži.

Uvařenou ještě horkou směs vložíme do předem připravených a pečlivě vysterilovaných zavařovacích sklenic (nejlépe ještě horkých). Sklenice opatříme víčkem, ale neutahujeme, jelikož by nám mohli při zavařování prasknout.

Zavařování v hrnci

Nyní se budeme věnovat metodě zavařování v hrnci. Naplněné zavařovací sklenice postavíme do hrnce (víčky nahoru samozřejmě) a přilijeme tolik vody, aby dosahovala do 2/3 jejich výšky. Voda nesmí být příliš studená, aby horké sklenice ve styku se studenou vodou nepraskly. Pomocí zavařovacího teploměru udržujeme teplotu v hrnci mezi 80 a 90 stupni po dobu 20 minut. Zatímco čekáme, připravíme si vedle utěrku, na kterou poté sklenice postavíme a necháme okapat. Pozor nespalte se, sklenice jsou velmi horké, na vytahování sklenic ze zavařovacího hrnce používám kuchyňskou chňapku. Po nějaké době, až sklenice nebudou příliš horké, tak je otočte dnem vzhůru a nechte je tak do druhého dne.

Dvojité zavařování to jistí

Masozeleninové příkrmy máme nyní zavařené a mělo by být vše v pořádku, ale přeci jen jde o jídlo pro děti a opatrnosti není nikdy dost. Pro jistotu celý proces zavařování tedy zopakujeme i druhý den, abychom se ujistili, že sklenice jsou správně zavařené, víčka správně drží a příkrmy jsou připravené na delší skladování, kdy si po celou dobu udržují dobrou chuť i vzhled.

Kde zavařené masozeleninové příkrmy skladovat

Zavařeniny skladujeme na tmavém, chladném a suchém místě. I když při správném skladování by měla zavařenina vydržet i několik měsíců, je dobré ji zkonzumovat co nejdříve. Je vhodné ji také nejprve ochutnat, než ji podáme dítěti.

Na podobné téma si můžete dále přečíst:

Zavařování dětských příkrmů

Zavařování dětských příkrmů

 

 

 

Shrnutí článku
Zavařování masozeleninových příkrmů
Název článku
Zavařování masozeleninových příkrmů
Popis
Zavařování masa a masozeleninových příkrmů zvládnete i vy. Poskytuji podrobný návod jak na správné zavařování, aby vám zavařenina dlouho vydržela, aby chutnala skvěle a vypadala lákavě. Ráda zavařuji pro svou rodinu, v článku se tedy s vámi podělím o své zkušenosti, tipy a nápady.
Jméno autora

3 comments

  1. Dobrý den, prosím Vás, nějak jsem nepochopila tu část s neutaženým víčkem. Píšete: „Sklenice opatříme víčkem, ale neutahujeme, jelikož by nám mohli při zavařování prasknout.“ Pak tedy sklenice vytáhneme, a dotáhneme víčka? Pokud zavařujeme dvojitě, tedy druhý den znovu, tak už to nepraskne?

    děkuji Zuzana,
    omlouvám se, ale jsem zavařovač amatér 🙂

    1. Ano, víčka nasadím tak, aby trochu drželi, ale nedotahuji. Dotáhnu až po zavaření. Druhý den již nechám víčko tak, jak je. Vždy to bylo v pořádku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *