3 Tipy na zdravé kosti

Je zapomínat na důležitost našich kostí, které bez nápadu plní svou funkci v pozadí. Když dojde k zlomenině, stává se to pro nás okamžitě závažným problémem. Kosti potřebují čas na zhojení, a to i u dětí.

Základy pro silné kosti jsou kladeny již v dětství a mají dlouhodobý význam pro kostí v průběhu celého života. Většinu hustoty kostí si vytvoříme v dětském a dospívajícím věku a proces tvorby kostí obvykle končí kolem dvacátého roku. I jako dospělí naše tělo stále obnovuje kosti, avšak tento proces probíhá pomaleji a s přibývajícím věkem naše kosti oslabují.

Děti s pevnými kostmi mají lepší šance vyhnout se problémům se slabými kostmi v pozdějším věku. Rodiče mohou výrazně pomoci tím, že zajistí, aby jejich děti dostávaly tři základní složky pro kosti: vápník, vitamín D a dostatek fyzické aktivity.

1) Dbejte na přísun potravin s vysokým obsahem vápníku

Vápník je minerál známý pro svou roli ve výstavbě zdravých kostí. Najdeme ho v mléčných výrobcích, fazolích, některých ořeších, semenech a zelené listové zelenině. Často je také přidáván do různých potravin, jako je pomerančový džus nebo cereálie.

Jak můžete svému dítěti pomoci?
Podporujte své děti, aby konzumovaly potraviny bohaté na vápník. V závislosti na věku vašeho dítěte vám lékař nebo dietolog může doporučit odpovídající množství mléčných výrobků. Můžete také vybírat potraviny obohacené o vápník, jako je mandlové máslo nebo pomerančový džus.

2) Zajistěte dostatek Vitamínu D

Vitamín D usnadňuje tělu vstřebávání vápníku. Zdrojem vitamínu D jsou tučné , , játra, a sluneční svit. Mnoho dětí nedostává dostatek vitamínu D z přirozených zdrojů, a proto je doplňován do mnoha potravin, jako jsou cereálie, pomerančový džus a jogurty.

Jak můžete svému dítěti pomoci?

Poraďte se se svým zdravotníkem o tom, jaké množství vitamínu D je pro vaše dítě vhodné. Nezapomeňte chránit kůži vašeho dítěte před sluncem, když je venku, aby se minimalizovalo riziko kožního rakoviny.

3) Cvičení

Fyzická aktivita posiluje nejen svaly, ale i kosti. Aktivity jako chůze, běh, skákání a lezení jsou ideální pro budování kostní hmoty. Naopak, jízda na kole nebo plavání nevytvářejí dostatečný tlak na kosti.

Jak můžete svému dítěti pomoci?

Zajistěte, aby vaše dítě mělo každý den alespoň hodinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *