Fenyklový sirup – vhodný na prdíky a při nachlazení
Fenyklový čaj se prodává v obchodě většinou granulovaný a je vhodný již od 1. týdne života. Ovšem, když se podíváte na složení, které je velmi rozsáhlé, je určitě lepší vytvořit si doma domácí sirup a podávat ho dítěti místo čaje z obchodu, který obsahuje také maltodextrin. Běžně se tato přídatná látka používá v potravinářství jako zahušťovadlo. Jedná se o bílý prášek, který se vyrábí z kukuřice, pšenice, bramborového škrobu nebo rýže. Škrob se vyvaří ze surovin a přidají se kyseliny nebo enzymy. Maltodextrin je spojován převážně s Crohnovou chorobou, kromě toho může způsobit problémy v trávicí traktu, plynatost a průjem. Tato látka nepřináší vůbec nic, a proto pro velmi malá miminka doporučuji pití pouze obyčejné vody nebo domácích sirupů, kde můžete zvolit, co vlastně budou pít.
Článek pro vás zpracovala Kateřina Manlíková, maminka dvouleté holčičky, které pravidelně vařím domácí sirupy a příště se můžete těšit na jahodový sirup a sirup z rýmovníku, meduňky a máty.
Porce |
|
- 1 kus čerstvého fenyklu nebo balení fenyklu běžně dostupné v obchodě
- 1 litr vody
- 1 lžička kyseliny citrónové
- třtinový cukr (množství cukru si rozhodněte sami, cukr vytvoří i hustší konzistenci, já osobně používám 1 kg cukru na 1 l litr vody)
- pár lístků máty
- pár lístků šalvěje
Suroviny
|
|
- Čerstvý fenykl omyjeme a nastrouháme. Vložíme do hrnce s vodou a vaříme 30 minut, to stejné platí pro kupovaná semínka. Přidáme i bylinky.
- Hotový výluh slijeme přes sítko, abychom odstranili všechny bylinky, přidáme cukr a kyselinu citrónovou.
- Vaříme do té doby, než sirup zhoustne. Ještě horký nalijeme do skleniček a otočíme.
- Necháme vychladnout a uskladníme do chladu a tmy. Maximální denní dávka je 5 lžiček.
Napsat komentář