Začínáme s příkrmy - kdy začít

TEST dětských příkrmů

Test dětských příkrmů, který nedávno uveřejnil časopis DNES mě celkem dost překvapil. Bylo testování 12 dětských příkrmů určených pro děti od 6 do 12 měsíců a to od známých a renomovaných výrobců.

Test dětských příkrmů – co bylo předmětem testování

Test měl 3 části a to laboratorní analýzu, degustaci a hodnocení tiket, v nichž hodnotil podíly sacharidů, tuků, sušiny, vody, bílkovin, sodíku, soli a celkovou energetickou náročnost.

Podívejte se jak jednotlivé produkty v testu dopadly.

1) Hamánek – Špagety s boloňskou omáčkou a kuřecím masem

Hamánek - test dětských příkrmů
Zdroj: www.hamanek.cz
  • Odborníci zjistili, že sice do příkrmu není přidávána sůl, ale zato nadmíru obsahuje kukuřičný škrob, což sice není nic extrémně nezdravého, ale chceme přeci dítě nakrmit tím, co je napsané na skleničce a nikoliv škrobem, že? Také se značně liší skutečné množství tuků, bílkovin a sacharidů od toho, co je napsáno na obalu, vyváženost všech látek však odpovídá správnému složení dětského oběda. Co je dle mého však velké negativum je zjištění vyšší koncentrace nasycených mastných kyselin, které hrají velkou roli při vzniku energetické nerovnováhy vedoucí k nadváze a obezitě.
  • Co mě příjemně překvapilo, tak příkrm od Hamánku byl posouzen za sensoricky příjemný a velmi chutný a to si myslím, že je z hlediska dětské chuti asi nejdůležitější 🙂

2) HiPP – Spaghetti Bolognese

  • A je to tu opět, skutečné složení se od toho deklarovaného na skleničce výrazně liší a dokonce zde úplně chybí informace o přidaných solích. Živiny odpovídají správnému složení dětské stravy, ale energetická hodnota by mohla být vyšší.
  • Sensoricky je příkrm považován za povedený, je v něm cítit uvedená zelenina a jsou zde i kousky těstovin, které odpovídají věkovému určení.

3) Sunárek – Špagety s boloňskou omáčkou

  • Tento příkrm už nedopadl tak dobře, jako předchozí dva. Nejvyšší podíl ve složení představuje voda, čemuž odpovídá i nižší výživová hodnota celého pokrmu. Není tak plnohodnotným jídlem k obědu pro malé dítě. Dobrou zprávou však je, že skladba jednotlivých surovin je velmi dobrá, není zde přemíra nasycených mastných kyselin jako tomu bylo u Hamánku a navíc příkrm neobsahuje přidanou sůl.
  • Na základě senzorického testování příkrm dopadl velmi dobře, hlavní chuťovou složkou jsou rajčata, což je správně.

4) HiPP – Boloňské špagety

Hipp - test dětských příkrmů
Zdroj: www.hipp.cz
  • Svým složením dopadl příkrm na jedničku, až na to, že obsahuje přemíru přidané soli a navíc i pepře, který je pro tak malé děti (příkrm určen pro děti ve věku od 12 měsíců) naprosto nevhodný. Je to škoda, ale u příkrmů tohoto výrobce jde o velmi častý jev.
  • Chuť pokrmu je výborná, což je ale trochu dáno právě vysokým obsahem soli a pikantnost obsahem pepře.

5) Holle – Spaghetti Bolognese

  • Složením odpovídá tomu, co je napsáno na obale, za což si zasluhuje určitě pochvalu. Neobsahuje sůl ani další výrazná dochucovadla, což je pro dítě určitě velké plus. Bohužel však neobsahuje potřebné množství tuků, který je pro dětský vývoj velmi důležitý, zato obsahuje vyšší míru nasycených mastných kyselin. Energeticky neodpovídá potřebám dítěte.
  • Senzorický test dopadl asi nejhůř ze všech, chutí tento příkrm příliš nevyniká, je mdlý a je cítit divná pachuť. Naprostý propadák.
  • Osobní zkušenost s tímto produktem nemám a po tomto odhalení ani nemám chuť ho vyzkoušet. Co vy?

6) Bebivita Spaghetti Bolognese

  • Údaje na výrobky jsou naprosto nevyhovující, chybí zde informace o detailním složení produktu. Dalším negativem je i přidaná sůl a další pikantní koření, které se do dětské stravy nehodí. Je zde i velmi nízký obsah bílkovin a celková energetická náročnost je velice nízká, příkrm tak nesplňuje potřeby dětského oběda.
  • Chuť příkrmu neohromí, je příliš mdlý a přesto slaný.

7) Hami – Milánské těstoviny s krůtou

  • Složení příkrmu odpovídá deklarovanému, avšak je zde velký nedostatek potřebných tuků, díky čemuž energetická hodnota výrobku neodpovídá potřebám dítěte. Negativem je i přítomnost vyššího obsahu pepře, který je v takto raném věku pro dítě zcela nevhodný.
  • Senzorický test rovněž nedopadl příliš dobře, příkrm je příliš nasládlý a dle porotců působí až nepřirozeně.

8) Ella’s Kitchen – Spag Bol

Ella’s Kitchen – Spag Bol
Zdroj: https://shop.ellaskitchen.co.uk
  • Složení výrobku se pyšní označením bio, ale i přes tuto skutečnost je pro dítě raného věku nevhodný a to především díky překořeněnosti a přítomnosti hub a česneku, což pro věk zhruba 10 měsíců není odpovídající.
  • Dle senzorického testu připomíná příkrm skutečné boloňské špagety, ale chuť je příliš kyselá. Velkým plusem je, že je z tohoto výrobku cítit skutečná chuť masa, která u předchozích výrobků trochu chyběla.
  • Ani s tímto výrobkem nemám osobní zkušenost, tudíž nemohu soudit, ale v tomto případě mě ani označení Bio nepřesvědčí ke koupi.

9) Alete – Šunkové nudle

  • Složení se pyšní přítomností nesolené vepřové šunky, ale paradoxem je přidání soli do samotného příkrmu. Opět je zde nedostatečná přítomnost tuků, které jsou pro dětský vývoj potřebné a kvůli tomu výrobek opět nesplňuje potřeby dítěte pro uváděný věk 8 měsíců. Přítomnost česneku a škrobu rovněž není pro takto malé dítě přínosem.
  • V příkrmu převažuje sladká a slaná chuť s nepřirozenou chemickou pachutí.

10) Babybio – Neapolské těstoviny

BABYBIO NEAPOLSKÉ TĚSTOVINY - test dětských příkrmů
Zdroj: http://www.bohemia-organics.cz
  • Jde o vegetariánské jídlo (absence masa), tudíž je vhodné díky nižší energetické náročnosti spíše k večeři než k obědu. Obsah bílkovin je velmi nízký, tudíž nesplňuje potřeby dětského poledního jídla a navíc je zde vysoká koncentrace nasycených mastných kyselin. Také přítomnost parmazánu a žampionů není pro dítě ve věku 8 měsíců optimální.
  • Převažuje kyselá chuť, výrobek byl porotci označen za nezajímavý a to na základě chuti a vzhledu.

11) Rüdolfs – Vegetable with Pasta

  • Skončil v celém testu nejhůře. Složením je pro 8-mi měsíční dítě zcela nevhodný, použití celozrnných těstovin zbytečně zatěžuje střeva, obsahuje přemíru nasycených mastných kyselin a energetická náročnost výrobku je minimální. Písmo použité na obalu je skoro nečitelné a je tak v rozporu s českou legislativou.
  • Senzorický test opadl také katastrofálně, výrobek je zcela bez chuti, převažuje chemická pachuť.

V případě, že Vás test dětských příkrmů zaujal, můžete získat bližší informace přímo na stránkách Idnes.cz.

 

 

Shrnutí článku
Test dětských příkrmů
Název článku
Test dětských příkrmů
Popis
Test dětských příkrmů, který nedávno uveřejnil časopis DNES mě celkem dost překvapil. Bylo testování 12 dětských příkrmů určených pro děti od 6 do 12 měsíců a to od známých a renomovaných výrobců.
Jméno autora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *