BLW - Baby Led Weaning nebo-li dítě vedené k odstavení.

Metoda BLW – co to je

Zkratka BLW znamená Baby Led Weaning nebo-li dítě vedené k odstavení. V této metodě jde o to, že dítě necháváme, aby se krmilo samo. Jídlo nemixujeme, nepoužíváme lžičku, stravování necháváme zcela na vůli dítěte. Filosofií BLW je nenutit dítě do jídla a nechat na něm, kdy s příkrmem začne. Základem výživy dítěte stále zůstává mateřské či umělé mléko, příkrm pak spočívá například v podání kousku zeleniny či ovoce.

Co to je BLW

Jde vlastně o nový alternativní směr v začátcích přikrmování, kdy se malí kojenci krmí sami pomocí rukou (ruka-ústa). Některé studie tvrdí, že metoda BLW podporuje správné stravovací návyky a vede ke zdravému udržování váhy v budoucnu. Z bezpečnostních důvodů by se metoda BLW neměla zavádět před ukončeným 6 měsícem věku, neboť až v tomto období dozrávají psychomotorické schopnosti zajišťující bezpečné a úspěšné samo-stravování.

Kdy s BLW začít

Nejlepším obdobím na zahájení Baby Led Weaning je doba, kdy se samo dítě začne o jídlo zajímat a pozorovat ostatní při jídle. Položte před něho různé kousky zeleniny a nechte ho svobodně rozhodnout, co ochutná a prozkoumá jako první. Dítě tak objeví nové chutě, barvy, vůně a pozná konzistence a strukturu potravin. Nejbezpečnější je poloha na bříšku či vzpřímená poloha, aby se dítě nezakuckalo.

Jak a s čím začít

Buďte trpělivý a nečekejte, že hned při prvním pokusu dítě samo sní vše, co jste mu na talířek připravili. Většina jídla také možná skončí na zemi, to k tomu ale patří. Jídlo nabízejte nejlépe v době, kdy sami sedíte u stolu, dítě to bude k jídlu více motivovat a naučí ho to rodinným způsobům stolování. Jídlo nesolte, nekořeňte ani neslaďte, dítěti plně stačí přirozená chuť potraviny (nemá chuťové buňky ještě tak zhýčkané, jako my). Vhodné je začít povařenými nebo měkkými kousky ovoce a zeleniny, ale i masem, těstovinami, rýží, bramborami, kousky rybího vykostěného masa. Čím pestřejší je paleta chutí, vůní a barev, tím to bude pro dítě lákavější a zábavnější. Zcela se vyhněte nevhodným potravinám jako jsou uzeniny, sladkosti, kořeněná a příliš mastná jídla, čokoláda, med a další.

Pro koho BLW vhodná není

Tato metoda není vhodná pro děti, které neprospívají či mají závažná zdravotní omezení včetně potravinové alergie (zde je nutná pečlivost při výběru vhodných potravin). Rovněž není vhodná v příliš brzkém věku, kdy dítě ještě není schopno dopravit potraviny do úst či není schopné žvýkat a kdy hrozí jeho zadušení. Nikdy však dítě nenechávejte při jídle o samotě, hrozí zadušení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *