Co na zahuštění omáčky pro děti

Mouka je nejrozšířenějším zahušťovadlem omáček a polévek, avšak existuje i mnoho dalších a zdravějších možností k zahuštění. Škrob, xantanová guma, , , , želatina, psyllium, kuzu, hraška, to je jen slabý výčet surovin, které nenabízí jen prázdné kalorie, ale množství minerálů, vitamínů, vlákniny a dalších tělu prospěšných látek. Máme pro Vás pár tipů, jak zdravě zahušťovat jídla pro vaše nejmenší.

Škrob

Můžete vybírat z celé řady škrobů. Mezi nejoblíbenější patří kukuřičný škrob, používaný na zahušťování omáček, je bezbarvý a nemá žádnou chuť. Je však nevhodný do zamražovaných pokrmů, jelikož po rozmrazení tvoří hrudky. Oproti tomu tapiokový škrob můžete bez problémů zamrazit. Neobsahuje lepek a má průhlednou konzistenci. Je vhodný zejména do ovocných šťáv, omáček a polévek, využít ho můžete při přípravě ů. Také bramborový škrob můžete využívat pro zahuštění polévek a omáček, ale až po mírném vychladnutí, jelikož při vysokých stupních ztrácí své schopnosti.

Xantanová guma

Xantanová guma je zcela přírodní zahušťovadlo využívané v teplé i studené kuchyni. Neobsahuje lepek a je tak vhodná při celiakii.

Jáhly a pohanka

Tyto bezlepkové potraviny se nejvíce hodí k zahuštění polévek. Po uvaření je třeba jáhly i pohanku rozmixovat. Prodávají se i ve formě vloček, které můžete do polévky přímo nasypat.

Agar versus želatina

Jsou využívány především při přípravě moučníků, omáček a pudinků. Agar se vyrábí z mořských řas (vhodný pro vegetariány) a oproti želatině zahušťuje několikanásobně více. Agar není vhodný v kombinaci s octem. Želatina je živočišného původu a používá se při výrobě aspiků a moučníků.

Psyllium

Tato čistě přírodní vláknina rozpustná ve vodě několikanásobně navyšuje svůj objem a je proto vhodná pro zahušťování a při snižování váhy. Můžete ho použít do polévek, omáček či ů. Při delším psyllium získává svou gelovou konzistenci.

Zdravější alternativa pšeničné, vhodná pro vegany, bezlepková, zcela bez chuti, za to plná bílkovin a vlákniny. Můžete z ní péct či zahušťovat a polévky.

Chia semínka

Countrylife.czChia semínka jsou velmi , silně povzbuzující semena šalvěje hispánské, které získávají čím dál větší oblibu díky svému vysokému obsahu vlákniny, bílkovin, vápníku, antioxidantů a omega-3 nenasycených mastných kyselin. Jsou zcela bez chuti, ale ponechávají si svou „křupavou“ konzistenci a proto zvažte jejich použití pro vybraná jídla. Dokáží navýšit až desetkrát svůj objem, oblíbené jsou především při přípravě chia pudinků a chia sušenek

Lněná semínka

Lněné semínko je považována za superpotravinu pro svůj vysoký obsah vitamínů (především skupiny B a E) a minerálních látek (např. vápníku, železa, hořčíku, zinku). Semínka se používají v rozemleté formě při přípravě polévek či výrobě pečiva. Potřebují nějaký čas, než nabudou na objemu.

Kuzu

Jde o druh škrobu využívaný zejména v japonské a makrobiotické kuchyni. Neobsahuje lepek, je lehce stravitelný a navíc pomáhá detoxikovat játra. Před použitím kuzu rozdrťte na prach a rozmíchejte ve studené vodě.

Hraška

Jde o ochucenou hrachovou směs, která neobsahuje lepek. Hraška se používá při zahuštění omáček, polévek, knedlíků, dresinků či pomazánek. Obsahuje vysoké množství vlákniny, železa, zinku a hořčíku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *